Czapki dziecięce godne uwagi - czyli jakie?

Borys Cieślak 2022-09-25 0 komentarzy
Czapki dziecięce godne uwagi - czyli jakie?

Najważniejszym zadaniem czapek dla dzieci jest ochrona głowy i uszu przed chłodem. Co istotne, zapotrzebowanie na nią jest większe niż w przypadku dorosłych. Dzieci są o wiele bardziej wrażliwe na niską temperaturę, może im być zimno nawet gdy temperatura nie jest niska oraz w pomieszczeniach. Stąd noworodki i niemowlęta zwykle mają czapki na głowie cały czas, a starsze dzieci noszą je z dużą częstotliwością.

Istotne przy tym jest, by czapka chroniła przed chłodem, ale jednocześnie nie prowadziła do przegrzewania. Przez głowę ucieka większość ciepła, ale działa to też w drugą stronę - zbyt gruba czapka może doprowadzić do przegrzania całego ciała, a stąd prosta droga do przeziębienia. W dodatku w przypadku małych dzieci skutkiem będzie ich marudzenie, ze względu na odczuwany dyskomfort. Czapki dziecięce trzeba zatem dobierać do pory roku oraz warunków termicznych panujących w otoczeniu. W praktyce oznacza to, że każde dziecko potrzebuje różnych produktów tego rodzaju, na przykład czapki zimowej, wiosennej i jesiennej, na przejściowe dni. Przydadzą się też inne nakrycia głowy, na przykład chusteczki chroniące latem przed słońcem i opaski na uszy, zabezpieczające je przed wiatrem.

Wielu rodziców ma jednakże problem z tym, że ich dzieci nie chcą nosić czapek. Może to być spowodowane wieloma kwestiami. Jeśli wykluczy się dyskomfort spowodowany przegrzaniem, warto upewnić się, czy produkt jest przyjemny w dotyku - noszenie czapki z "gryzącego" materiału będzie nieprzyjemne nawet dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci, mających o wiele wrażliwszą skórę. Niedopuszczalne są też czapki za małe, uciskające głowę, choć za duże, spadające na oczy, także nie są wygodne w noszeniu. Specjalistą w zakresie produkcji czapek idealnych jest firma Broel, mająca w tym duże doświadczenie.

Skomentuj wpis