Odkup szkody – podstawowe informacje

Maciej Szulc 2023-08-05 0 komentarzy
Odkup szkody – podstawowe informacje

Każdy, kto jest niezadowolony z wysokości odszkodowania, które otrzymał za wypadek komunikacyjny z OC sprawcy, może je odsprzedać. Jest to szybsze i wygodniejsze rozwiązanie od skierowania sprawy do sądu. Poza tym postępowanie sądowe wiąże się z dodatkowymi kosztami. Co warto wiedzieć na temat sprzedaży odszkodowania?

Na samym początku należy zaznaczyć, że odkup szkodyjest legalny i opisany w artykule 511 Kodeksu Cywilnego. Roszczenia poszkodowanego (prawo do wyższego odszkodowania) są traktowane jako własność, więc mogą zostać zbyte. Aby doszło do transakcji, konieczna jest cesja wierzytelności, czyli przekazanie roszczenia kancelarii odszkodowawczej. W ramach umowy podmiot nabywa prawo do roszczenia, a sprzedający uzyskuje wynagrodzenie pieniężne i sprawa zostaje zakończona. Warto zaznaczyć, że po finalizacji umowy nie można już ubiegać się o żadne odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Aby skorzystać z tego typu rozwiązania, wystarczy skontaktować się z wybraną firmą, która świadczy usługi z zakresu wykupu szkody i opisać problem, np. zaniżona wartość pojazdu lub kosztorys naprawy. Przedsiębiorstwo CONTRA odkupuje odszkodowania z OC sprawcy wypadku. Po przesłaniu niezbędnych dokumentów specjaliści sprawdzą, jaka powinna być prawidłowa wysokość odszkodowania. Po akceptacji warunków przez klienta otrzyma on pieniądze. Warto w tym miejscu podkreślić, że istnieje możliwość odkupu szkody nawet w sytuacji, gdy dana osoba nie jest już właścicielem samochodu. Jedna w takiej sytuacji musi ona dodatkowo dostarczyć umowę sprzedaży pojazdu. Dopłata nie jest możliwa, jeśli od wydania decyzji ubezpieczyciela minęło więcej niż trzy lata.

Przed podjęciem decyzji warto porozmawiać ze specjalistą.

Skomentuj wpis